הכיתה האחת

מה זה אומר?

הכיתה האחת הינה מיזם חדשני המאפשר לכל הכיתה לעבוד יחד כאחד, כ"מעגל חשמלי אחד", על פי עקרונות ופרקטיקות מובנות, מתוך שותפות של המורה ושל כל התלמידים כלומדים ומלמדים.

זאת במטרה להכשיר כל תלמיד ליכולת של פיתוח כושר ההתמודדות שלו למול כל התמודדות. הן למול אתגרים וקשיים לימודיים, הן מול פערים חברתיים והן אישיים רגשיים, וכל זאת מתוך תהליך דיאלוגי משתף, מודע ומתוך הגעה לבחירות המחייבות את הקבוצה ואת היחיד לקחת אחריות על התהליך והתוצאות שלו ושל חבריו.

כדי לפתח תלמידים עצמאיים ויצירתיים, נדרש שכל תלמיד יגיע בתהליך ההתמודדות הלימודית, החברתית והאישית לגילוי משמעויות פנימיות – עולמיות, ערכיות, שהן מעבר לרמת הידע והמיומנויות הנדרשות בכל תחום. משמעויות שנוגעות במהויות יסודיות של החיים והעולם, משמעויות נצחיות.

כל תלמיד נדרש להגיע לנגיעה ופגישה עצמית עם "גרעיני החיים" הטמונים בנשמתו. 

 

מתוך כך, יבוא התלמיד לגבש זהות יציבה ועצמאית שתכשירו להתמודד בעתיד בכל מצב, עניין ואדם, מתוך אמונת מסוגלות פנימית. הקבוצה היא בית יוצר לתהליך זה המביא לגלות בפועל ש"השלם גדול מסך חלקיו".

מודל זה מעורר פעילות והשראה המאפשרת לכל תלמיד לפתח הכלה של צדדים שונים ומנוגדים, ובכך ליצור גמישות בכל התמודדות ובמצבי אי-וודאות. המודל מחייב כל תלמיד לקחת להתמודדותו ולהתמודדות כל חבריו מתוך ערבות הדדית ויחסי אמון.

המיזם פועל מכיתות ב' – יב , תוך הכשרת המורה וליוויו בפועל בכיתה.

המיזם מאפשר 'קפיצות' ברמה הלימודית, כתוצאה מפיתוח כושר ההתמודדות בדרך הייחודית. כל התלמידים מגיעים ליכולת למידה עצמאית, להישגיות גבוהה, לראיית הקושי כהזדמנות, להנהלות ערכית הרואה ונותנת מקום לאנשים סביבו, לפתח בחירה ובטחון עצמי, לקחת חלק בהובלת הכיתה, ביכולת הבעה והתייצבות מול הכיתה, לפתח יחסי אמון, ערבות הדדית. ולבסוף יוצר תהליכי למידה מעצבי אישיות וזהות.

לפרטים ומידע נוסף

השארו פרטים ונחזור אליכם